fbpx

Liike Nyt ry aloittaa kannattajakorttikeräyksen

Liike Nyt ry aloittaa kannattajakorttikeräyksen. Puolueen perustamiseksi kortteja tarvitaan vähintään 5000 kappaletta. Kannattajakortin allekirjoittaminen ei sido allekirjoittajaa mitenkään. Täyttämällä ja allekirjoittamalla kortin annat vain tukesi puolueen perustamiselle. Voit allekirjoittaa kortin, jos olet äänioikeutettu eduskunta-, kunta- tai europarlamenttivaaleissa.

Tule mukaan tekemään politiikkaa uudella tavalla!

Liike Nyt järjesti touko-kesäkuun aikana puheenjohtajansa kansanedustaja Harry Harkimon johdolla kiertueen, jonka aikana käytiin monipuolista keskustelua puolueen perustamisesta. Kuullun ja saadun palautteen perusteella Liikkeen perustajajäsenet päättivät kesäkuussa tavoitella Liike Nytille puoluestatusta. Puolueena toimiminen sujuvoittaa merkittävällä tavalla poliittista toimintaa ja helpottaa erilaisista luottamustehtävistä kiinnostuneiden henkilöiden osallistumismahdollisuuksia.

Perustettavan puolueen lisäksi toimintaansa jatkaa erillinen Nettiparlamenttia ylläpitävä yhdistys. Nettiparlamentille rakennetaan uusi, erillinen alusta, joka mahdollistaa osallistumisen asioiden valmisteluun ja päätöksentekoon.

Heinäkuun kahden ensimmäisen viikon aikana Liikkeen Nettiparlamentilla oli mahdollisuus kommentoida perustettavan puolueen sääntöjä ja yleisohjelmaa. Ne julkaistaan ensi viikolla.

Voit osallistua kannattajakorttikeräykseen tulostamalla lomakkeen osoitteesta https://vaalit.fi/puolueen-perustaminen. Kirjoita yhdistyksen nimeksi Liike Nyt ry, täytä omat tietosi ja allekirjoita lomake. Kannattajakortin voi palauttaa postitse osoitteeseen Liike Nyt ry, Katrineholmintie 110, 01120 Västerskog.

Kannattajakortteja saa myös vaalipiirien vastuuhenkilöiltä. Heiltä saat myös tietoa paikallisista tapahtumista, joissa voit tavata Liike Nyt aktiiveja ja allekirjoittaa kortin. Heidän nimensä ja yhteystietonsa ovat seuraavat:

Helsinki
helsinki@liikenyt.fi
Yhteyshenkilö: 
Anne Sorsa, 044 9825269

Uusimaa
uusimaa@liikenyt.fi
Yhteyshenkilö:
Hannu Lyyra, 0400997369

Varsinais-Suomi
varsinais-suomi@liikenyt.fi
Yhteyshenkilöt:
Eija Riihilahti, 050 487 6288
Pasi Hautala, 050 5410859

Mika Nummenpalo (Salo), 044 5598359

Häme
hame@liikenyt.fi
Yhteyshenkilö:
Seppo Mustonen, 040 3508787 

Pirkanmaa
pirkanmaa@liikenyt.fi
Yhteyshenkilö:
Tarya Korhonen, 0400 838443

Kaakkois-Suomi
kaakkois-suomi@liikenyt.fi
Yhteyshenkilö:
Kati Häkkinen, 041 7038787

Savo-Karjala
savo-karjala@liikenyt.fi
Yhteyshenkilö:
Sari Äkäslompolo, 040 532 1555

Vaasa
vaasa@liikenyt.fi
Yhteyshenkilö:
Karin Äijö, 040 5791222 

Keski-Suomi
keski-suomi@liikenyt.fi
Yhteyshenkilö:
Janne Rummakko, 050 4428282
Mika Nousiainen, 0400 732500 

Oulu
oulu@liikenyt.fi
Yhteyshenkilö:
Kari Kaakinen, 040 1643536

Lappi
lappi@liikenyt.fi
Yhteyshenkilö:
Janne Alkki, 044 060 5173

Kiitos avusta!

Kirjoittanut Liike Nyt

Viimeisimmät artikkelit

Viimeisimmät kommentit

Arkistot

Kategoriat

Pysy kuulolla

Olemme aktiivisia monessa kanavassa, tule seuraamme ja jatka keskustelua omissa kanavissasi kanssamme.